Menu
WeddingMag
Zásnuby

Na které ruce se nosí zásnubní prstýnek? Můžete si vybrat!

Adéla Beranová

Adéla Beranová

4. 9. 2014

Zásnubní prsten má dát na vědomí, že se žena bude vdávat. V západním světě je zpravidla zdobený diamantem nebo jiným kamenem a nosí ho jen žena. Zásnubní prsten se nosí před svatbou na prsteníčku levé ruky, po ní už záleží na vašich osobních preferencích. Přinášíme tipy, jak zapeklitý problém s dvěma prsteny najednou vyřešit.

Zásnubní prsten se před svatbou nejčastěji nosí na levé ruce, protože je tak blíž k srdci. Může se objevit ale i na pravé, tím zůstává levá volná pro svatební prsten. Po svatbě máte tři možnosti, jak se zásnubním prstenem naložit.

1. Oba prstýnky na levém prsteníčku

Tradičně se oba prstýnky, tedy snubní i zásnubní, nosívaly na levém prsteníčku. Nejprve přišel snubní a na něj pak zásnubní, protože snubní má být blíž k srdci. Nevýhodou je, že tolik nevyniknou, jako když je každý zvlášť. Můžete na to ale myslet už dopředu a vybírat oba prstýnky tak, aby se k sobě naopak hodily a vypadaly na jednom prstu hezky. Některá klenotnictví dokonce rovnou nabízejí i hotové páry snubního a zásnubního prstýnku.

Zásnubní prsten je tradice původem ze starověkého Egypta. Tehdy měl ale zcela jinou podobu, tvořil jej proužek spojený do tvaru kruhu, který měl symbolizovat nekonečnost. Římané zase dávali zásnubní prstýnek spolu s malým klíčkem, který měl ochránit obdarovaného.

2. Zvlášť, ale na stejné ruce

Dle dávné tradice by se měly prstýnky z lásky nosit na levé ruce, která je blíž k srdci. Snubní prstýnek patří vždy na prsteníček levé ruky, tato tradice je velmi silná. Pokud ale nechcete nosit dva prstýnky na jednom prstu a přesto nechcete zásnubní přesunout na pravou ruku, můžete si ho nechat mírně upravit a navléknout na prostředníček levé ruky. Pozor ale na prsteny na ukazováčku, nevypadají lichotivě a údajně vypovídají  velitelské povaze osobnosti.

Nevěsty ve starém Římě měly dokonce dva snubní prsteny. Jeden zlatý, který nosily na veřejnosti a druhý vyrobený z kamene, ten používaly během vykonávání domácích prací.

3. Zásnubní prsten na pravé ruce

Nepotrpíte-li si na tradice nebo máte zásnubní i snubní prstýnek hodně výrazný a nehodí se k sobě, můžete každý nechat vyniknout na jiné ruce. Snubní by měl zůstat na prsteníku levé ruky a zásnubní můžete přesunout na ten samý prst ruky pravé. Prstýnky tak vedle sebe nezaniknou a budete se moct chlubit oběma.

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Na které ruce se nosí zásnubní prstýnek? Můžete si vybrat!