Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Hromadná svatba. Proč může být výhodná a kdy je naopak lepší se jí vyhnout?

Představa hromadné svatby u některých lidí spíše vzbuzuje odpor a nepříjemný pocit velkého neorganizovaného chaosu. Každý chce mít přece jen alespoň jednou za život (doufejme, že tomu tak skutečně bude) dostatek pozornosti a užít si svůj den s náležitou parádou. Hromadné svatby ale mohou představovat spoustu výhod a dokonce i posilují význam a sílu svatebního slibu. Pojďme se podívat, jaké přednosti hromadné svatby mají, a co je naopak jejich nevýhodou.

Hromadná svatba – všechno rychle, levně a jedním vrzem

Svatba je sice nezapomenutelný zážitek, ale vcelku drahá záležitost. Některé rodiny volí hromadnou svatbu z toho důvodu, aby ušetřili. Ušetřili čas, peníze, nervy a stres. Tohle se určitě vyplatí. Pokud se sejdou v obdobném čase dvě radostná oznámení v rámci jedné velké rodiny, nebo se tak dohodnou přátele, tento dvojitý zážitek může dvojnásobně obohatit všechny zúčastněné – budoucí manželské páry i jejich blízké. Svatebčané pak mají o zážitky rozhodně postaráno.

Je ale třeba se postarat také o to, aby tato hromadná svatba, předpokládejme dvou dvojic, které se navzájem dobře znají, nepůsobila dojmem „všechno rychle, levně a jedním vrzem“, ale naopak aby se stala nezapomenutelnou událostí v dějinách rodiny a vzorem pro příští generace. Pokud se všichni účastníci svatby dobře znají, výhodou je také to, že pořadatelé svatby nemusí nadvakrát zvát stejné známé a rodinné příslušníky. Je sice pravda, že je připraví o dvojí společenskou událost a hostinu, ale i tak může být hromadná svatba pozoruhodnou akcí plnou úžasných zážitků pro všechny.

Nezapomenutelná hromadná svatba – nejvýznamnější událost v dějinách rodiny

Pokud otec vdává dceru a zakrátko hrozí i další svatba v rodině, je někdy výzvou uspořádat svatební obřad i hostinu obou sourozenců najednou. Rodina ušetří, svatební koláče se budou péct jen jednou, a všichni budou spokojení. Hromadná svatba také prověří, posílí a upevní dobré rodinné vztahy a vzájemný vztah mezi ženichy a nevěstami. Kdo je však zvyklý mít pozornost jenom sám pro sebe a není moc přizpůsobivý, asi by neměl o hromadné svatbě ani uvažovat. Pro pořádání hromadné svatby v rodině je potřeba především udržovat vřelé vztahy a dobře si navzájem rozumět.

Pokud bychom si měli položit otázku, zda uspořádat hromadnou svatbu v rodině, anebo raději ne, odpověď není vždy jednoznačná. Záleží na přání ženicha a nevěsty a vzájemných vztazích v rodině. Pokud například nemáte zrovna v oblibě přátele své sestry, kteří by byli na svatbu určitě pozvaní, a máte o své svatbě zcela jinou představu než druhá nevěsta, rozhodně o hromadné svatbě ani neuvažujte jen proto, abyste vaše rodiče ušetřili výdajů a stresu. To raději pak každou svatbu v rodině zvlášť, samozřejmě ale s patřičným časovým odstupem.

V případě hromadné rodinné svatby – obřadu i svatební hostiny – nezapomeňte myslet na to, že nevěsty i ženichové by měli mít esteticky sladěné oblečení i celkový styl a ráz svatby a estetický vzhled kytic a výzdoby by měl být samozřejmě jednotný.

Organizované hromadné svatby – televize a profit svatební agentury

Hromadné svatby mívají velkou sledovanost a bývají oblíbenou společenskou atrakcí, pokud se například konají jako organizovaná soutěž, reality show, pod záštitou výhod konkrétní svatební agentury, v televizním přenosu, se známými osobnostmi nebo s nějakým celospolečenským cílem. Hromadné svatby vícero párů, ne pouze dvě nevěsty v rámci hromadné svatby jedné rodiny, mohou leckdy působit až komicky nebo děsivě. Představte si třeba řadu dvaceti nevěst a ženichů. Někomu ukápne slzička dojetím, jiný se opovržlivě ušklíbne a neodpustí si rádoby vtipnou poznámku o chomoutu či doživotním zbavení osobní svobody, v lepším případě třeba o hromadné svatební noci a počtu nově narozených dětí za devět měsíců. Ale to všechno zkrátka ke svatbám už patří a bylo to tak přece vždycky.

V případě organizovaných hromadných svateb párů, kteří se navzájem neznají se samozřejmě jedná pouze o hromadně prováděné svatební obřady. Svatební hostinu a oslavu si pak již všichni většinou užívají pouze se svými nejbližšími a pozvanými svatebčany.

Hromadná svatba s rouškami

Nejšílenější představa hromadné svatby asi představuje nespočetné množství nevěst a ženichů s rouškami. Na takovou svatbu by možná leckdo z nás nerad vzpomínal. Taková svatba se ale například konala v únoru roku 2020 v Koreji. Navzdory koronaviru se ve sportovní hale ve městě Gapyeong-gun v Jižní Koreji sešlo přes třicet tisíc lidí s rouškami. Hromadnou svatbu pořádala Církev sjednocení, která pořádá hromadné svatby už od šedesátých let.

Zajímavostí je, že v rámci této církve platí zákaz sexu, a to nejen před svatbou, ale také 40 dnů po ní. Na svou svatební noc si tak museli manželé ještě více než měsíc po svatbě počkat. Ale jak se zdá, i s patřičným omezením si svatební obřad všechny šťastné páry náležitě užily.

Více svateb najednou – čím více “ANO”, tím větší síla svatebního slibu

U hromadných svateb můžeme zaznamenat ještě jednu výhodu. Několik souběžně probíhajících svatebních obřadů totiž posiluje význam manželského slibu. V době, kdy neopomíjíme moc slova, pozitivních emocí a sílu myšlenky dobře víme, že vyřknutá slova a věty v pozitivním významu, anebo také například modlitby, mají svůj silný magický účinek. Když se modlí jeden člověk, modlitba pomůže. Když se modlí stovka lidí současně, modlitba je stokrát silnější. A nejinak je tomu i s hromadnými svatebními sliby. Ve zdraví i v nemoci, lidé si říkají své “ANO” a vyjadřují si lásku. Polibky, radost, štěstí, pozitivní emoce, slova “Miluji tě” nebo “Navždy”. Pokud se takovéto hromadné svatby zúčastníte, pak vězte, že vás už nic do smrti nerozdělí.

Věřme tedy tomu, že hromadné svatby mnohonásobně posilují účinek manželského slibu, a rituální obřad, jakým tradiční svatební obřad bezesporu je, nabývá na mnohem větší síle. Snad by se díky hromadným svatbám mohla snížit vysoká rozvodovost manželství, pokud to však páry účastnící se hromadné svatby myslí opravdu s upřímným srdcem a vážně.

Hromadná svatba – ano, či ne?

Pojďme si shrnout důvody, v čem jsou hromadné svatby výhodnější a kde by naopak mohl nastat problém či pro koho nejsou vhodné. Důležité je ale rozlišit hromadnou svatbu v rodině nebo mezi přáteli, a hromadné svatební obřady mezi cizími lidmi.

Hromadná svatba není vhodná pro:

  • introverty
  • osoby toužící po malé, jednoduché a skromné svatbě
  • ty, kdož potřebují mít plnou pozornost a užít si svůj den jen sami pro sebe
  • páry, které touží po netradiční svatbě

Hromadná svatba je naopak vhodná pro ty, kteří:

  • chtějí ušetřit a uspořádat obřad i hostinu najednou
  • umí se přizpůsobit a nevadí jim podělit se o pozornost
  • dokáží se domluvit na celkovém stylu svatby a jejím pojetí
  • mají mnohé společné přátelé a svatební hosty s druhým párem
  • mají s druhým párem vzájemně dobré rodinné a přátelské vztahy

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hromadná svatba. Proč může být výhodná a kdy je naopak lepší se jí vyhnout?