Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Historie svatebních šatů: jak se měnily trendy v průběhu let

Martina Mádlová

Martina Mádlová

8. 3. 2018

Šaty dělají člověka, v případě svatebních šatů spíše nevěstu. Jejich tradice sahá daleko do historie. Neodmyslitelně patří ke každé nevěstě, soustředí se na ně velká pozornost při výběru i při samotném obřadu. Za léta jejich existence se změnila barva i módní trendy. Vždy ale platilo jedno – symbolizovaly jedinečnou událost.

Svatební šaty odrážely moderní trendy, které hýbaly aktuální módou, ale ukazovaly i společenskou úroveň nevěsty a ženicha, což bylo zejména v minulosti velmi důležité.

Jak se vyvíjely svatební šaty od antiky přes středověk až po současnost

Antické nevěsty dávaly přednost jednoduchosti a oblékaly si bílé tuniky. Ty ale rozhodně nevypadaly obyčejně. Zdobily je dokonale propracované detaily v podobě zlatých výšivek, náramků a pásku. Antická nevěsta vyjadřovala bílou barvou šatů štěstí.

Ve středověku byl nejen na svatbě vidět propastný rozdíl mezi bohatými a chudými. Královské a šlechtické rodiny dopřály nevěstám ze svých řad to nejlepší a nejmodernější. Šaty měly výrazné barvy (červená, zlatá, vínová, modrá). Nešetřilo se na drahých látkách (mušelín, hedvábí či samet). Šaty byly obšité kožešinami a rodiny se předháněly v tom, kdo přijde s bohatšími a zdobenějšími šaty. Nevěsty v této době nereprezentovaly jen sebe, ale celou svou rodinu. Nevěsty z chudších poměrů si na svatbu braly kroje nebo své nejlepší nedělní šaty, ve kterých chodily do kostela.

Na konci 19. století se ve velkém začaly objevovat městské salóny, které vymýšlely šaty různých barev a střihů. Do módy přicházely ručně vyšívané závoje a šedé látky poseté perlami. S blížící se první světovou válkou ale přišla krize, která na nějakou dobu zabrzdila velké svatební parádění. Do popředí se dostávaly svatební kostýmky a kloboučky. Dokonce i bohaté nevěsty upustily od velké parády a nechaly si šít šaty jednoduchého stylu.

Nová éra svatebních šatů nastala po druhé světové válce, kdy se začaly znovu nosit dlouhé a bohaté svatební šaty. Slávu a lesk jim daly především hvězdy stříbrného plátna, protože si oblékaly večerní luxusní šaty. Vzpomeňte si na úchvatné róby Adiny Mandlové.

Ve třicátých letech se jako svatební šaty prosazovaly jednoduché elegantní večerní šaty či romantické a bohaté šaty v hollywoodském stylu. Zde dominovala bílá barva. Tak tomu zůstalo v podstatě dodnes. Převládá bílá barva spolu s jemnými pastelovými barvami, i když už není žádnou výjimkou ani jistá extravagance nebo různé barvy.

V současnosti podléhají svatební šaty světovým módním trendům stejně jako jakákoliv jiná móda. Některé nevěsty si obléknou dlouhé šaty s vlečkou a závojem, jiné jednoduché přiléhavé šaty bez ozdob, krátký model nebo elegantní kalhotový kostým. Můžete vidět nevěsty v těch nejdražších šatech od nejznámějších světových návrhářů i v neformálních koktejlkách. Nevěsty mají v dnešní moderní a otevřené době tu možnost, že si mohou obléknout takřka jakýkoliv model různé délky a střihu. Celou róbu ještě navíc dolaďují  svatebními doplňky (závoj, bižuterie, ozdoby do vlasů, náhrdelníky či rukavičky), které mají ohromné kouzlo a i z těch nejobyčejnějších kousků dokáží udělat něco nádherného. Budoucí manželky se mohou i svobodně rozhodnout, zda si šaty koupí, půjčí nebo si je nechají ušít sobě na míru.

Barevné svatební šaty? Proč ne? Zazáříte

Podívejte se, jak se vyvíjely svatební šaty na následujícím videu

Barva svatebních šatů

Dnes se v Evropě a Americe vdává většina žen v bílé barvě. V ostatních zemích – zejména u asijských kultur – je tou správnou barvou červená. Dříve to tak ale nebylo. Vždy byly populární světlé barvy, které často nosily i neprovdané dívky. Zejména světle modrá jako barva lásky, čistoty a pravdy. Modrá byla oblíbená už od středověku. V minulosti ale nechyběly ani výraznější barvy včetně červené, kterou si lidé spojovali s plodností. Pro vdovy při dalších sňatcích se hodily černá a šedá.

Oblíbenost dlouhých bílých šatů spustila svatba královny Viktorie a prince Alberta Sasko-Kobursko-Gothajského v roce 1840, která netradiční volbou barvy šatů spustila nový módní trend.

Ať už si ve svůj svatební den obléknete cokoliv, měli byste spolu s ženichem vzájemně ladit, cítit se dobře a prožít svůj velký den naplno.

Ohodnoťte tento článek:
2,7
Právě čtete

Historie svatebních šatů: jak se měnily trendy v průběhu let