Menu
WeddingMag
Po svatbě

10 mýtů, které kolují o manželství. Věříte jim?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

17. 4. 2018

Neexistuje naprosto dokonalé manželství bez jediného mráčku. To ostatně dokazuje i statistika rozvodovosti, která se pohybuje v ne příliš příznivých číslech právě v neprospěch manželského svazku. Možná je to i tím, že dnešní lidé mají často dost zkreslené představy o společném životě a střet s realitou je pro ně pak hodně bolestivý. Ne každý se s tím dokáže vyrovnat. Možná na tom budete lépe, když poznáte některé mýty o manželství ještě dříve, než vstoupíte do té pomyslné manželské řeky.

„Láska je trpělivá, je laskavá, láska nezávidí, láska se nevychloubá ani nepovyšuje; není hrubá, nehledá svůj prospěch, není vznětlivá, nepočítá křivdy, není škodolibá, ale raduje se z pravdy; všechno snáší, všemu věří, vždycky doufá, všechno vydrží.“ (1.Korintským 13,1-7)

1. Romantika od rána až do večera

Čekáte, že váš muž bude překypovat romantikou od rána až do večera a každé ráno vás probudí pohled na polštář s červenou růží a romantickým vzkazem, o víkendu snídaně do postele s čerstvě natrhanými květinami a romantická vyznání každý den? Pak byste asi měli rychle vystřízlivět. Romantika, tak jak ji známe ze zamilovaných filmů, rozhodně není každodenní záležitostí i v reálném životě. Je velkou náhodou, když se spolu potkají dvě velké romantické duše. Rozhodně to ale neznamená, že i dvojce, které jsou zaměřené spíš prakticky, nemohou mít dobrý vztah. Láska totiž znamená mnohem víc – každodenní oddanost, věrnost, podporu a pomoc.

2. Hádky jsou vždy špatné

 

Konflikty k životu lidí patří a myslet si, že existuje nějaké manželství bez hádek, je holý nesmysl. Občasná hádka, pokud je vedená konstruktivně a rozumně, může vztah naopak posílit. I když není výměna názorů nic příjemného, na některé věci mají lidé zkrátka jiný pohled a musí se naučit dívat na určitou situaci i očima toho druhého. V každém případě by neměly konflikty přesáhnout určitou míru a nikdy byste neměli žádnou hádku nechávat nevyřešenou.

3. Odlišné názory přináší problémy

Nejste stejní, vy a váš partner, takže nemůžete vidět věci stejným způsobem. Jste naprosto rozdílní geneticky, fyzicky i psychicky, máte i jiné životní zkušenosti. Muži jsou zkrátka z Marsu a ženy z Venuše

Chcete znát recept na šťastné manželství na celý život? Ukážeme vám ho

4. Šťastné páry mají stejné záliby

To, že máte rozdílné zájmy a koníčky z vás rozhodně nešťastný pár nedělá. Jistě, je to příjemný bonus, ale určitě ne samozřejmost. Nenuťte se vy a ani váš partner do společných aktivit jen proto, abyste druhému udělali radost, protože tím spíš dojde ke konfliktům. Najděte si způsob, jak společně strávit čas tak, aby to vyhovovalo vám oběma a svým koníčkům se věnujte každý sám.

5. Musíte do sebe zapadat jako puzzle

Spousta lidí je přesvědčena o tom, že dokonalé manželství je takové, kdy si vezmete dokonalého člověka, který se k vám perfektně hodí. Opak je pravdou a brzy zjistíte, že jste si svou druhou polovičku značně idealizovali a že ani vy a ani on nejste ani zdaleka tak dokonalí.

Každý má své chyby, rozdíly a nedokonalosti. V tom je právě kouzlo společného života. Naučit se chyby partnera brát jako něco, co k němu patří, překonávat je a tolerovat. Tam, kde jsme schopní milovat toho druhého, i když o něm víme všechno, tam vzniká pravá láska a šťastné manželství.

Manželství a peníze: 5 tipů, jak vyřešit finance bez hádek a rozbrojů

6. Děti nejsou záchranou manželství

Narození dítěte je zátěž i pro dobře fungující manželství. Tam, kde byly problémy ještě před jeho narozením, dojde spíš k jejich prohloubení než vymizení. Najednou zjistíte, že máte rozdílné představy o výchově a přístupu k dětem. Máte na sebe méně času, jste vystresovaní a sexuální život na nule. Ženy vyčítají mužům, že se jim tolik nevěnují a že se chovají stejně jako před narozením dítěte a muži zase někdy pociťují i žárlivost, že se manželka věnuje pouze miminku a na ně zapomíná. Děti samy o sobě vztahové problémy v drtivé většině případů nevyřeší.

7. Páry si musí vždy říkat všechny své pocity

Upřímnost je krásná věc, ale ne vždy je úplně nutná. Samozřejmě, že byste neměli partnerovi nic zatajovat nebo se s ním dělit o své pocity, myšlenky a názory. Jen si vždy raději promyslete, v jakém rozpoložení mu chcete informaci sdělit i o co se jedná. „Dvakrát měř a jednou řež,“ platí hlavně tehdy, když se hádáte. Přemýšlejte raději dřív, než řeknete něco, čeho byste litovali po celý život.

10 tipů jak mít šťastné manželství, které vydrží

8. Manželství znamená konec vášnivého sexu

Sexuální vášeň v dlouhodobém vtahu nikdy nebude úplně stejná jako na začátku A není příliš velký rozdíl, jestli se jedná o manžele nebo ne. V dlouhodobějším svazku ale přináší sex jiné prožitky. Znáte dobře svého partnera, nestydíte se před ním, můžete objevovat a zkoušet nové věci. Existuje mnoho studií, které dokazují, že manželské páry mají často sex častěji a vnímají ho mnohem lépe, než lidé, kteří žijí v krátkodobém svazku.

I v manželství ale mohou v sexuálním životě nastat problémy. Je to zejména v období těhotenství ženy a po narození dětí. Po čase se také může objevit rutina. Ale pokud se manželé mají rádi a oba chtějí situaci řešit, není to nic, co se nedá napravit.

9. V manželství dělají všechny úkoly oba rovným dílem

Pokud počítáte s tím, že v manželství se budete o všechny práce a úkoly dělit rovným dílem, měli byste tuto představu rychle pustit z hlavy. Neznamená to, že by měl jeden z manželů po práci jen ležet na gauči u televize nebo se věnovat svým koníčkům, zatímco druhý obstará veškeré domácí práce a děti. Nepočítejte, kdo dělá víc nebo miň. Stejně tak ale nedělejte ani otroka.

10. Šťastné páry znají recept na ideální manželství

Kdo jednou vymyslí perfektní recept na šťastné manželství hodící se pro každého, dostane nejspíš Nobelovu cenu. Zatím ale žádný neexistuje. Není určen správný postup, jak se navzájem milovat, jak se hádat, jak se k sobě chovat. Existuje sice mnoho knížek, které si můžete přečíst a popřípadě načerpat inspiraci, ale skutečný život musíte žít jen vy sami. A vy také musíte vědět, co je pro vás nejlepší.

Ohodnoťte tento článek:
3,5
Právě čtete

10 mýtů, které kolují o manželství. Věříte jim?