Menu
WeddingMag
Po svatbě

10 tipů jak mít šťastné manželství, které vydrží

Redakce

Redakce

5. 8. 2017

Manželství může být spokojené, ale dá to práci. Co je základní ingrediencí, kterou je do něj třeba přimíchat, aby nám vydrželo? Připravili jsme pro vás 10 tipů, jak mít šťastné manželství.

1. Mějte společné cíle!

Pro dlouhodobý vztah je zásadní, aby lidé měli společné cíle, hodnoty a aby oba chtěli prožít společnou budoucnost. Pokud se hodnoty, životní cíle nebo přesvědčení do velké míry rozcházejí, představuje to pro vztah vždy hrozbu. Důležité je mít společnou vizi nebo manželskou „misi“, říká trenérka manželských komunikačních dovedností Claire Nazar. „To nám pomáhá vytvářet společné „my“ a budoucnost, kterou chceme prožít dohromady.“ A nezapomeňte – zásadní je spolu mluvit, protože vaše životní cíle a preference vám partner nevyčte z vašich krásných očí.

2. Nastavte si základní pravidla

V partnerství je důležité vyjasnit si, co od vztahu a společného života každý očekává a nastavit si realistické hranice, který ten druhý musí dodržovat. To se vztahuje na všechny možné věci: rozložení práce a rodiny, vedení financí, udržování vášně ve vztahu … Ve všech těchto případech se snažte dosáhnout kompromisu, při kterém budete spokojení oba.

3. Snažte se pochopit partnerovy potřeby

Podle psychologů existuje několik jazyků lásky – někdo vyjadřuje city druhému slovy, jiný činy, další emoční podporou nebo dáváním dárků. Partneři by se měli snažit pochopit, kterým jazykem lásky k nim ten druhý promlouvá a kterým chce, aby oni mluvili k němu. Pokud se totiž budou ve vyjadřování vzájemné lásky míjet, budou z toho frustrovaní oba. Láska by měla být založena na oboustranné snaze o vzájemné porozumění.

4. Najděte si čas na společný čas!

Času spolu v manželství lidé tráví hodně – ale v kolika případech si na sebe skutečně udělají čas a plně se věnují jeden druhému? Je to právě tento plně prožitý čas, který je pro vztah důležitý. Není od věci si přesně říci, kdy si takový čas pro sebe věnujeme. Plánování se může zdát příliš racionální, ale někdy to jinak nejde. Snažte se sdílet emoce, prohlubovat duševní propojení a mluvit o věcech, na kterých vám záleží.

5. Manželství jako tým

Úspěch týmu záleží na snaze každého člena, a tak je to i v manželství. Vztahu prospívá mít společné přátele, rozdělovat si domácí povinnosti a, obecně řečeno, v důležitých životních situacích „táhnout za jeden provaz“.

6. Neprodlužujte zbytečně hádky

Hádání patří ke každému vztahu; kdo se nehádá vůbec, nejspíše potlačuje své emoce. Ale zkuste se hádat tak, abyste druhému neřekli něco, čeho budete později litovat. Buďte v hádce upřímní, řekněte partnerovi otevřeně, co vás štve, ale nesnažte se jej ranit nebo ponížit. To je pro vztah zničující. Říkejte si, co vám vadí průběžně, věřte, že ve chvíli nějakého konfliktu není zrovna nejlepší, najednou vytasit seznam všech nedostatků toho druhého, o kterých ani nevěděl. Tím situaci jen zhoršíte.

7. Poslouchejte partnera

To zní triviálně, že? Ale musíme si uvědomit, že partner může chtít být slyšen různými způsoby, třeba konflikty ohledně financí se nakonec jen zřídka doopravdy týkají jen financí, říká manželská specialistka Elvira Tan. Partner může stížnostmi vyjadřovat třeba obecně snahu o větší pozornost a lásku. Zkuste se tedy skutečně zaposlouchat do toho, co vám druhý, byť nevědomě, sděluje.

8. Buďte pokorní

„V manželství není místo pro vaše ego“, říká již zmíněná Claire Nazar. Partneři musí být schopni přiznat svoji chybu a umět se druhému omluvit. Pokud toho schopni nejsou, jde jim spíše o ně, než o společný vztah. A s někým takovým dlouhodobý vztah jen těžko vydrží.

9. Snažte se vycházet s rodiči partnera

Ano, to může být těžké. Ale neshody v této oblasti způsobují partnerovi vždy velkou emoční zátěž. Pokud to jen trochu jde, buďte ve vztahu k tchýni a tchánovi slušní a zároveň upřímní.

10. Nebuďte v manželství izolovaní

Manželé jsou si sice často těmi nejbližšími lidmi na světě, ale i tak by se neměli izolovat. Lidé potřebují i přátele, se kterými si mohou vyměňovat životní zkušenosti, radosti i starosti. Pokus být pro partnera vším vede jen k neplodnému emočnímu přetížení vztahu.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

10 tipů jak mít šťastné manželství, které vydrží