Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Znáte jitřní dar? Jakou má souvislost se svatbou?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

14. 3. 2019

Spojení jitřní dar zná asi málokdo. Tento termín ale existuje, má svou velkou historii a pojí se se svatbou. Odjakživa měl hluboký a velký význam. Kdo a komu jitřní dar předává?

Jitřní dar je dárek od muže. Měl ho darovat své panenské nevěstě a později manželce po jejich první promilované noci od svatebního obřadu. Tímto darem vzdal muž ženě úctu a poděkoval jí za to, že mu darovala svou nevinnost a panenství. Proto se říká jitřní dar.

Hezká tradice nebo přežitek?

Je jitřní dar hezká tradice nebo se už řadí mezi přežitky? Jak kde a jak pro koho. V některých zemích má stále svou velkou hodnotu, a dokonce tam dárky dávají muži každý rok na výročí svatby. V podstatě to podobně funguje i u nás, jen se lidé prostě obdarují navzájem, když oslaví své výročí. Má ale u nás šanci tradiční jitřní dar? Proč by ne. I když se dnes lidé obvykle berou po několika letech vztahu a často už mají spolu i děti, tudíž nevěsta svému muži o svatební noci svou nevinnost a čistotu nedaruje, jitřní dar může dostat i tak. Zkrátka proto, že je to žena milující a udělala muže šťastným. Muž se cítí obdarovaný a bohatý a takoví lidé rádi obdarovávají ostatní. Tradice, rituály a zvyky mají co do sebe a samotná svatba je takový rituál, kdy se dva lidé spojí a utvoří novou rodinu i před zákonem.

Svatební noc. Tradice a její historie, jak ji určitě neznáte

Co můžete darovat jako jitřní dar?

Může to být v podstatě cokoliv, co má žena ráda. Nejlepší jsou šperky, krásné oblečení, kosmetika, vůně, hodinky, květiny nebo klidně láhev dobrého vína. Kdo si chce víc lámat hlavu, může vymyslet něco více výjimečného. Co třeba nějaký zážitek, překvapení nebo zasazení památného stromu.

A co napadá vás? Co byste rády dostaly od svých milých jako jitřní dar? Něco hmotného nebo vás stačí i pohlazení, láskyplné objetí a upřímný polibek?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Znáte jitřní dar? Jakou má souvislost se svatbou?