Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Svatební rozpočet do 100 000 Kč? V dnešní době téměř nereálné. Existují ale výjimky

Plánujete svatbu a chcete držet výdaje při zemi? Snoubenci v současné době zcela běžně utrácejí za svatbu statisíce korun. Často je to přitom z jednoduchého důvodu – levněji to zkrátka nejde.

Ze svateb se stal byznys

Skromné svatby, které byly především záležitostí spojení dvou rodin, se i v České republice, podobně jako ve většině západního světa, postupně proměnily ve velmi nákladný večírek.

Svatby se odehrávají na ikonických místech (s nájemným od 5 000 Kč za den), hodují se při nich ty nejlepší pokrmy (od 700 Kč na osobu) a svatební šaty už se rozhodně nedědí po mamince. Místo toho nevěsta navštíví salon, kde si šaty buď půjčí (cca 10 000 Kč za levnější kousky), nebo si je dokonce nechá ušít na míru (30 000 Kč a více). K tomu všemu nesmí chybět profesionální make-up (2 000 Kč), dokonalý účes (3 000 Kč) a samozřejmě svatební kytice (3 500 Kč).

Zapomenout nesmíme ani na oblek pro ženicha (jednotky tisíc korun při zapůjčení, desetitisíce při koupi). Ten si navíc do výdajů může započítat i zásnubní prsten (od 5 000 Kč), se kterým svou snoubenku požádal o ruku. Zásnubní prsten přitom v našich zemích vůbec nebýval obvyklou součástí sňatku. Věděli jste, že samotné snubní prsteny (cca 10 000 Kč za kus) nejsou v Česku povinnou součástí obřadu a jde pouze o zvyk?

Výše uvedené ceny jsou jen velice orientační. Jejich prostým součtem ale dospějete k tomu, že i základní položky většiny svateb dnes přijdou na několik desítek tisíc korun. Není proto divu, že online půjčka je v případě některých snoubenců častým řešením, jak celý svatební den zafinancovat. Ostatně zpravidla jde o mladé páry bez úspor, často navíc souběžně řeší i bydlení a příchod potomka. Krátce po dokončení studií tak najednou musejí čelit enormnímu nedostatku peněžních prostředků.

Na všem lze šetřit… Většinou ale rozpočet překoná odhady

Na všem lze samozřejmě šetřit. Je však nutné, aby mezi partnery probíhala otevřená komunikace ohledně toho, co od svatby očekávají. Zejména pro ženy jde o den, který si plánují již od dětství. Pozvání tedy obdrží desítky hostů a součástí svatby bude i několik fotografů a kameraman. Zapomenout nesmíme ani na kapelu a raut, či dokonce profesionální svatební agenturu. Celkové výdaje jsou pak vždy v řádu statisíců.

Přesto stále častěji vídáme páry, které z vnitřního přesvědčení pořádají nízkorozpočtové svatby v rodinném kruhu. Před drahými snubními prsteny upřednostňují symbolickou alternativu z přírodních materiálů. Svatba se pak většinou odehrává ve venkovním prostředí v rodinném kruhu a hostina se řeší pěkně postaru – navaří a napečou maminky a tetičky, otcové a strýcové zase obstarají alkohol na přípitek.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Svatební rozpočet do 100 000 Kč? V dnešní době téměř nereálné. Existují ale výjimky