Menu
WeddingMag
Svatební obřad

Svatební faux pas, kterým se vyhnout, aneb nezkazte si svou svatbu

Svatba je velkolepá událost, kterou chtějí mít snoubenci (a posléze tak manželé) naprosto dokonalou. Chtějí na ni vzpomínat se vším všudy a rádi se k fotografiím vracet. Abyste se za dlouho plánovanou veselku nemuseli spíše stydět, vyhněte se několika svatebním faux pas. Před čím být konkrétně na pozoru, ať už jste budoucími novomanželi nebo hosty pozvanými na svatbu?

Nedodržený dress code může hosta vykázat ze svatby

Co si obléknout na svatbu přátel nebo rodinných příslušníků? Jsou věci, které se v tyto dny zkrátka a dobře nenosí. A jsou také modely, které jsou více než doporučené. Svatba obecně je společenskou událostí, která vyžaduje slušné oblečení. Tepláky ani trička s teniskami se nehodí, pokud tedy není stanoveno jinak. Při výběru adekvátního outfitu je důležité zjistit, jestli se svatba nekoná v nějakém stylu. V případě retro svatby se bude sázet spíše na barevnější košile, v případě svatby v lese se nemusíte bát kšand nebo klobouků.

Obecně se držíme formálního stylu. Pánská saka, jednobarevné košile nevýrazných, spíše neutrálních barev a společenské kalhoty doplněné polobotkami nebo mokasíny. Dámy sahají po šatech délkově alespoň do poloviny stehen, případně po cigaretových kalhotách v kombinaci s lodičkami a vypasovanou košilí.

Svatební fauy pas

Obecně se držíme formálního stylu. Pánská saka, jednobarevné košile a společenské kalhoty s polobotkami, Zdroj: Unsplash

Alergická reakce? Za to může host sám

Mezi stále častější faux pas patří i alergické reakce. Nejsou sice k popukání a mnohdy je tento zdravotní problém život ohrožující, bohužel se vina svádí na samotného alergika. Každý alergik nebo astmatik má povinnost už při odpovídání na pozvánku informovat snoubence o svých stravovacích návycích, kam spadá mimo jiné i vegetariánství či veganství. I když se na základě jednoho člověka nezmění celé menu, připraví se vhodnější alternativa a předejde se nepříjemnému scénáři.

Děti? Tady nemají co dělat

Mnoho otazníků putuje kolem toho, jestli na svatbu vzít také nejmenší. V tomto případě není rozhodnutí na rodičích dětí, nýbrž na snoubencích, kteří v této otázce mají jasno – buďto děti chtějí vidět, anebo děti na své svatbě nechtějí (z řady důvodů).

Pokud v pozvánce přímo nestojí, že jsou děti buď pozvány, nebo naopak že nejsou vítány, informujte se u snoubenců dopředu. V případě, že nejmenší nemají na svatbu vstup povolen, nevoďte je tam a raději si sežeňte hlídání.

Svatební fauy pas

V případě, že nejmenší nemají na svatbu vstup povolen, nevoďte je tam a raději si sežeňte hlídání, Zdroj: Unsplash

Ulička k oltáři patří nevěstě

A případně družičkám, které kráčí před nevěstou rozhazujíc plátky růží nebo jinou podobnou dekoraci. I kdyby měla nevěsta sebevětší zpoždění, je nevhodné a zároveň také neslušné projít uličkou místo ní (a konkrétně před ní).

V kostelech i na venkovních prostranstvích jsou zpravidla vytvořeny cestičky vedoucí k místu pro svatebčana, které jsou mimo uličku vedoucí k oltáři. Nesnažte se jít tudy ani v případě, že si chcete cestu k určenému místu zkrátit.

Bílá se na svatby nenosí

Tedy zejména pro dámy je bílá barva tabu, pokud si to výhradně nepřeje sama nevěsta. Tento jemný barevný odstín, jež je symbolem nevinnosti a něžnosti, je ve svatební den určen výhradně nevěstě, která si v tomto tónu hledá své vytoužené a vysněné svatební šaty.

Jak ale bylo zmíněno, její nošení je otázkou na nevěstu. Některé nevěsty jsou pro větší množství bílé na svatbě, jiné ji chtějí mít jen pro sebe. Informujte se proto zavčasu.

Svatební fauy pas

Některé nevěsty jsou pro větší množství bílé na svatbě, jiné ji chtějí mít jen pro sebe, Zdroj: Unsplash

Kritika? Ta na svatbu nepatří

Věčné srovnávání nebo konstatování, co by člověk udělal jinak nebo lépe – to na svatbu zkrátka a dobře nepatří. Žádná kritika nemá v tento velkolepý den lidí, na nichž vám záleží, místo. Je dobré být výhradně v tichosti a vychutnat si to, co pro vás, jakožto pro hosta, budoucí novomanželé přichystali za poslední měsíce.

Dochvilnost – říká vám to něco?

Blíží se svatba? Rozhodně se nechovejte jako Španělé, kteří jsou nechvalně známí svou nedochvilností. Raději dejte přednost chození na čas. Obřad na vás čekat nebude a vyrušení při skládání životních slibů není vhodné. Raději si nastavte hodinky o pár minut dříve, abyste v každém případě přišli načas.

Ohodnoťte tento článek:
1,5
Právě čtete

Svatební faux pas, kterým se vyhnout, aneb nezkazte si svou svatbu