Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Plánujete svatbu? Připravte se na kritiku

Martina Mádlová

Martina Mádlová

7. 7. 2018

Plánování a příprava svatby rozhodně není jen zábava a radost. Obvykle čím větší svatba, tím více starostí. Během příprav se zcela jistě setkáte s mnoha hodnoceními vašich rozhodnutí. Některá budou příjemná a jiná už tolik ne. Ale i s kritickými názory byste se měli umět vyrovnat, přijmout je a třeba je i využít ke svému prospěchu.

Během organizace svatby se vám nejspíš bude snažit radit hodně lidí. Často mají lidé kolem nás tak nějak pocit, že jejich „dobře míněné rady“ potřebujeme. Zejména ti, kdo už svou svatbu mají za sebou či rodiče vás budou zahrnovat radami týkající mi se toho, jak by váš velký den měl vypadat, koho máte a nemáte pozvat, jaké musíte mít jídlo, šaty nebo výzdobu.

Nemůžete vyhovět každému

Nikdy nemůžete vyhovět každému. Někdo vás za vaše rozhodnutí ohledně svatby pochválí, protože by to udělal stejně a od jiných se dočkáte spíš kritiky, protože oni by to udělali jinak. Každý člověk má jiný vkus a jiný názor na různé věci.

Svá rozhodnutí byste měla konzultovat maximálně s partnerem a třeba ještě kamarádkou. Rozhodně nemusíte vyhovět všem kolem sebe, proč chcete mít na svatbě vše červené a svatební šaty ke kolenům nebo naopak svatbu barevnou a žluté svatební šaty. Když se budete pořád přizpůsobovat a snažit se vyhovět ostatním, nebude nakonec svatba vůbec vaše ale někoho úplně jiného. Vy máte své představy, tak se jich držte.

S kritikou a odlišnými názory se můžete setkat kdykoliv během plánování a také po svatbě. Vaše rodina vám bude nejspíš mluvit do seznamu hostů, výběru místa i obřadu. Kamarádky zase řeší výběr svatebních šatů, líčení, účet či výzdoba. Buďte na to připravená a nenechte se tím rozhodit. Koneckonců je toto docela dobrá příležitost k tomu, abyste zjistila, jak dobré přátele, kteří respektují vaši volbu, vlastně máte.

Pokud jsou vaším snem jednoduché a splývavé šaty na ramínkách, ale kamarádky vás přemlouvají, abyste si oblékla nabírané šaty v princeznovském střihu, protože v jednoduchých byste byla příliš nevýrazná, klidně jejich rady ignorujte a v klidu jim vysvětlete, že takové šaty nechcete. Samozřejmě není dobré držet se svého přesvědčení zuby nehty. Když vám kamarádky řeknou, že vám vybrané šaty vůbec nepadnou a nevypadáte v nich hezky, zkuste se nad tím zamyslet a vybrat si nějaký jiný model. Vždy to ale musí být tak, že se vám šaty budou opravdu líbit, protože vy si je oblečete na svatbu a budete v nich chodit celý den.

Totéž platí i u všeho ostatního. Když chcete mít výzdobu z lučního kvítí, ale vaší mamince se to zdá příliš chudé a neslavnostní, nenechte se odradit a udělejte si takovou výzdobu, která vám udělá radost. Stejné by to mělo být i u jídla, místa obřadu, hostiny, dortu apod.

O čem se nejčastěji hádají páry před svatbou?

Kritiku přijímejte, ale s rezervou

Snažte se užít si plánování svatby naplno, neřešte a neznepokojujte se názory druhých a nepřizpůsobujte se každému. To nejlepší, co můžete udělat, je kritiku vypouštět a udělat si svatbu podle svých představ. Když někdo chce zasahovat do svatby za každou cenu – a nejčastěji jsou to členové rodiny – poproste je, ať nechají vaši svatbu jen na vás. Nehádejte se. Jemně jim řekněte, že si jejich rad ceníte, ale svatbu máte jen jednou a chcete si jí udělat podle sebe. Nikdy se nemůžete zalíbit všem. Nakonec by se mohlo stát, že vám vaši svatbu stejně po veselce někdo zkritizuje, a to i přesto, že jste dali na názory takřka každého kolem sebe jen ne na ty své.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Plánujete svatbu? Připravte se na kritiku