Menu
WeddingMag
Po svatbě

Největší svatební klišé ve filmech. Jak se slaví podle Hollywoodu?

Redakce

Redakce

13. 3. 2018

Pravá láska zvítězila, vyhráno jest, radujme se, veselme se. Je třeba sehnat si cosi nového, něco starého, taky modrého a pak i půjčeného.

Nevěsta vybavená dlouhatánskou vlečkou, na kterou se tak rádo šlape a kde se vozí příliš pomalé, ale horlivě vytrvalé dětské minidružičky. Ženich netrpělivě přešlapuje a čeká. Rozezní se hudba, nevěsta vstupuje. Ženichovi se zalesknou oči dojetím a oslnivou krásou své vyvolené. Jeho dolní čelist nenápadně poklesne, a ústa tak padnou do pootevřena. Kostelem zazní hromadné: „Ách!“

Svatební kytici opět nechytne osoba, které ji nevěsta schválně přihrává a kterou, přestože předstírala nezájem, to zamrzí, až se jí u nohou budou válet ostatní vdavekchtivé ženy a prát se o pugét. Za autem novomanželů drkotají po silnici plechovky, na nárazníku nápis Just Married. Divák v sobě (ne)překvapivě nachází vnitřní klid, je blažený a šťastný.

A přestože někdo krásný a báječný zůstává na ocet – poslední rozněžněný pohled do kamery, tma, hudba, titulky… Divák odpouští všem grázlům, všem bídákům a jiným záporákům jejich nevybíravé způsoby, jak překazit tuhle velkou lásku. Je čas smíření a život je krásný…

Ale jak nelehká a krušná cesta k happy endu vedla! Jaké to trable se v Hollywoodu při svatbách bez ustání dějí?

Předsvatební idyla. Jsou sehraní, jsou veselí, jsou hraví…

1. Někdo vždy miluje tu nesprávnou osobu

Jsou dva a ti se rádi mají a tolik se k sobě hodí. Ale co se nestane! Jeden z nich má před svatbou. Ano. Jen jeden. Tak kdo je tedy ten pravý? Julia Roberts by mohla vyprávět! Dermot Mulroney ji kvůli Cameron Diaz nechal na holičkách (Svatba mého nejlepšího přítele). Pánové mají radši blondýnky?

V novém filmovém počinu, který jde momentálně v českých kinech, Tvůj snoubenec, můj milenec, blonďatá kštice Kate Hudson moc nepomohla. Nejlepší kamarádka (brunetka) ji těsně před svatbou podvede s jejím snoubencem. Potvora!

Přečtěte si nekompromisní recenzi na Tvůj snoubenec, můj milenec

A Jennifer Lopez to ve Svatbách podle Mary taky pěkně přepískla, když přebrala své klientce snoubence. Ani Adam SandlerDrew Barrymore to v Písni pro nevěstu moc nevymysleli.

2. Rodina, základ státu

Nevím, jak je to se státem, ale co se týče svateb, v Hollywoodu je snad lepší se nechat vydědit! Naše slavná, již zmiňovaná J.Lo se spolu s Jane Fondou, jakožto se svou nastávající tchyní, pokusily tuto problematiku nastínit ve filmu Příšerná tchýně. Nicméně ani potenciální tchánové nejsou žádná výhra. Viz Fotr je lotr.

3. Manželství je nade vše

Správná pohádka by měla končit tak, že vše se v dobré obrátí. I lidé, kteří sešli na scestí, když snažili sebe samé i své okolí přesvědčit o přežitku svatby a proti níž to veřejně vystupovali. Je třeba tyto postavy rouhavé vrátit zpět na cestu víry.

I kdyby jen prostřednictvím svých přátel. Jak moc se Samantha v Sexu ve městě nakonec radovala ze svatby Carrie a Božského? Hle! Zázrak?

4. Vždy je tu přítel-podivín

Přátelé-podivíni, mají v romantických komediích dvě funkce: pobavit a ztrapnit se natolik, aby hlavní postava vedle nich vypadala se svými výstupy a monology dle hollywoodského scénáře jako naprosto pevná a psychicky vyrovnaná osoba, která vždy jedná správně a neomylně. Z toho všeho plyne, že příběh je pouhou hříčkou osudu, že pochybení hlavního vyrovnaného hrdiny se nepřipouští, že se to všechno zamotá samo od sebe. Co ten život nevymyslí… Zkuste to posoudit třeba v novém filmu Ženy sobě, který bude v českých kinech od 7. července.

5. Kráska se vždycky ztrapní

Naše nevěsty se vždycky opijí a tropí scény, bouchají se do hlavy (v tom lepším případě) nebo sebou třísknou rovnou celé. Má nám to dokázat, že jejich životy nejsou vůbec jednoduché. Že ač krásná, bohatá, s pěkným chlapem na ženění má také své životní útrapy jako my, obyčejní lidé (Nevěsta na útěku, Svatba mého nejlepšího přítele).

Napsala: Kristýna Pospíchalová

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Největší svatební klišé ve filmech. Jak se slaví podle Hollywoodu?