Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Levná svatba: Kde ušetřit ve svatebním rozpočtu?

Kateřina Machová

Kateřina Machová

26. 2. 2021

Krásná svatba se rovná událost šplhající až do statisíců korun, říkáte si? A co když to jde i jinak? Zařídit pěknou svatbu, jde i bez toho, abyste na ni šetřili několik let. Pojďte s námi prozkoumat možnosti, jak a kde ušetřit ve svatebním rozpočtu.

Den D jako z pohádky

Zamýšleli jste se někdy, co je pro vás na vaší svatbě opravdu to důležité, bez čeho to zkrátka nejde? Jsou to luxusní šaty, pompézní dekorace, pianista hrající k vaší cestičce k oltáři, propracované vizuální efekty a bohatý ohňostroj jako půlnoční třešnička? Nebo je to spíše veselá atmosféra s těmi nejbližšími? Co stavíte v žebříčku hodnot výš? Hitem posledních let se staly pompézní a luxusně vypadající svatby, které na první pohled stojí majlant. Pokud vás tíží rozpočet, uvědomte si, že svatba jako z pohádky neznamená utrácení horentních sum!

Vymezte si rozpočet předem a nepolevte

Stanovit si rozpočet předem, znamená mít od začátku plán, kterého se budete držet a nepolevíte. Při finálním zúčtování se tak nezhrozíte sumy, která vám vyšla.

Veďte si seznam a zapisujte částky

Plánujte a kalkulujte. To vše ve shodě s původním rozpočtem. Stanovte si maximální částku u každé položky a nesnažte se předražené (byť líbivé) varianty obhajovat.

Výběr místa

Výběr místa pro konání obřadu patří jednoznačně k prvkům, které nejvíce ovlivňují svatební rozpočet. Pokud chcete ušetřit velkou částku, porozhlédněte se po méně okázalém místě, které ovšem nemusí ztrácet na svém kouzle. Může to být zahrada někoho blízkého, park či louka v okolí. Případně radnice nabízí také velice přijatelnou alternativu. Je dobré zároveň zvolit takové místo, které bude vzdálenostně blízké většině hostů – vyzrajete na to tak hned dvakrát, protože nebudete muset platit často velice vysoké částky za hotelové pokoje pro hosty, hosté prostě půjdou do svých domovů či (pokud máte tu možnost) přespí ve vámi nabídnutých prostorech.  

Počet hostů

Kamenem úrazu při snaze ušetřit, je počet hostů. Nikdo nechce odmítat své známé, nicméně pokud máte omezené prostředky, bude to nutné. Pozvěte hostů méně, soustřeďte se na vaše nejbližší. Zajistíte tak přátelskou atmosféru, protože většina z nich se pravděpodobně již někdy někde potkala. Méně je někdy více.

Datum svatby

Letní víkendy jsou pro majitele prostorů žně. Pro vaši peněženku ale konečná. Zvolte datum mimo hlavní sezonu, ceny jsou nižší a máte větší jistotu, že seženete volný termín.

Šaty a doplňky

Dávno neplatí, že šaty jsou jednou z nejdražších položek. Sehnat se dají pěkné a nemusíte utrácet několik tisíc až desetitisíc korun. Porozhlédněte se na internetových obchodech, příp. bazarech, kde mnoho žen nabízí své (jednou nošené) svatební šaty za fajn ceny. Doplňky taktéž, příp. zvolte některé z jemných a decentních doplňků, které už tak máte doma.

Vkusná a dostupná výzdoba

Květiny kam jen oko dohlédne, přepychové zdobení a speciálně vytvořená dekorace jen pro vás není potřeba. I zde platí méně (ale stylového) je více. Honosné ozdoby tak nechte být, soustřeďte se na celkový vkusný dojem svatebního místa. Dekorace můžete opět nalézt na internetových bazarech za symbolické částky. Manželské páry se jich většinou hned zbavují, protože pro ně už nemají využití. Dostanete tak celý set v barvách, jakých potřebujete a máte tuto položku tak splněnou bez starostí a vyhozených tisíců.

Využijte schopností vašich blízkých

Jistě se mezi vašimi blízkými objeví spoustu šikovných lidí, kteří mohou přidat svoji „trošku do mlýna“. Některý umí péct výborné dorty, některý se umí postarat o hudbu, někdo zase umí vytvořit perfektní svatební look nevěsty, někdo má cit pro dekoraci, někdo je profík s kamerou, někdo je zase hobby fotograf. Poproste je, zda by vám ve váš den nepomohli – a třeba i místo svatebního daru.

Oslovte mladé lidi jako pomoc

Spoustu mladých je velmi šikovných a jsou rádi za každou korunu z brigády. Sežeňte kontakty na spolehlivé jedince a zadejte jim práci podle toho, co sami nabídnou za služby. Některá slečna má třeba zálibu v pečení – zadejte ji upéct pár druhů do výslužek. Některý chlapec to třeba umí s vizuálními efekty – zadejte práci i jemu. Některá skupinka ráda tančí či hraje na nějaký hudební nástroj – zapojit můžete i je. Někdo by si zase rád přivydělal prací servírky/číšníka, focením… Možností je spousty a skýtá to tak pro vás příjemný kompromis.

DJ namísto kapely

Živé kapely jsou většinou velmi drahé, hrají jen omezený styl písní, dělají časté pauzy a končí max. okolo půlnoci. I přesto, že to jistě má své kouzlo, vhodnější variantou bude DJ – zahraje na přání a navíc se může zhostit i práce moderátora. Jako DJ můžete zvolit opět někoho z vašeho okolí, kdo se na to hodí a kdo by třeba jinak na vaši svatbu kvůli redukci počtu hostů nedostal pozvánku.

Poděkování hostům

Nejvíce stejně potěší ručně tvořené výrobky. Jako poděkování můžete napsat dopis, ve kterém poděkujete za jejich účast a pomoc při vašem Dni D.

Koordinátor

Práce koordinátora vás nemusí provázet od začátku vašeho plánování až do vašeho Dne D. Můžete zvolit jen konzultaci, na které vám koordinátor nabídne náhled do svých rad, jak a kde ušetřit.

Ptejte se

Nejste první, kdo se bude brát. Shánějte tak rady, tipy a triky od známých, přátel a poohlédněte se i na internetu. Mnoho z vás tak najde další možnosti, jak vaši svatbu vytvořit k dokonalému obrazu svému bez velké finanční újmy.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Levná svatba: Kde ušetřit ve svatebním rozpočtu?