Menu
WeddingMag
Plánování svatby

Jste pověrčiví? Co vám na svatbě přinese smůlu?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

25. 9. 2018

Chystáte svatbu? A věříte pověrám? Pak byste měli zjistit, co vám na svatbě přinese štěstí a co naopak smůlu. Myslíte si, že váš manželský život ovlivní počasí ve svatební den, šaty, které si obléknete nebo zvolené doplňky? Nebo na nic z toho nevěříte?

Pověry provází svatební den už od nepaměti. Mnoho z nich se už dávno zapomnělo nebo na ně dnes nikdo nevěří. Spousta pověr se ale v našich kruzích ještě drží. Zjistěte, co byste při přípravách a v průběhu svatby neměli zapomenout a co znamenají jednotlivé okolnosti?

Vyvarujte se hádání

Při chystání svatby a o svatební den by se snoubenci rozhodně neměli hádat. Když by nevěsta kvůli ženichovi plakala, mohlo by jim to v budoucím společném životě přinést smůlu. Další pověra se týká nohou. Když od oltáře vykročíte levou nohou, budete „pod pantoflem“, když to bude pravá noha, v manželství budete „vládnout“.

Kdo koupí po svatbě jako první nějakou věc do domácnosti, získá kontrolu nad financemi. Chcete-li to být právě vy, kupte něco malého ihned po obřadu. Třeba jen utěrku nebo vařečku a máte vystaráno. S financemi souvisí i bohatství. Kdo chce být bohatý, měl by obdarovat mincemi své družičky a mládence. Jestliže chcete někomu zajistit šťastný život, věnujte mu malé kostky. Zajímavé že?

Smůlu přináší svatba dvou sester v jednom dni. I když vám zní jako skvělý nápad, raději se takové myšlence vyhněte. Zvlášť v případě, kdy pověrám věříte.

Chce-li novomanželský pár co nejdříve mít potomky, měla by nevěsta ráno po svatební noci dostat vejce a ovoce. O tom, že střepy přináší štěstí, určitě víte, proto nezapomeňte na rozbitý talířek, který pak společně se svým mužem zametete.

Populární svatební tradice? Některé jsou docela strašidelné

Správné oblečení a doplňky

Oblečení je důležité zejména pro nevěstu. Asi všichni znáte to, že by měla být něco nového, něco půjčeného, něco starého a něco modrého. Nová věc symbolizuje nový začátek, což je vstup do manželství. Starý kousek je symbolem úcty k tradicím, protože i svatba takovou tradicí je. Půjčená věc znamená, že si nevěsta bere k srdci rady jiných lidí a modrá je zase symbolem věrnosti a dlouhého života.

Když si pořídíte něco modrého, nemělo by to být příliš výrazné. Tmavá a výrazná modrá totiž značí modřiny, alespoň podle pověry.

Bílé svatební šaty značí nevinnost a jsou nejtradičnější. Nevěsta by si je ale určitě neměla sama šít, protože si prý zašívá cestu ke štěstí. Se svatebními šaty souvisí ještě další pověra. Švadlena má poslední steh dokončit až v den svatby.

Ženich by neměl vidět nevěstu ve svatebních šatech dříve než u oltáře. Stejně tak by nevěsta neměla vidět svou svatební kytici, tu má předat ženich a s tím souvisí i skutečnost, že také on by ji měl pořídit. Dnes se tato tradice příliš nedodržuje, protože nevěsty si květiny vybírají obvykle samy.

Nevěstin závoj odhání zlé duchy a zabraňuje tomu, aby se dostaly nevěstě do těla. Pro bohaté manželství si zase do svatebních střevíců vložte minci.

Pověrčivá nevěsta by se měla vyhnout perlám a zvolit raději jiný šperk. Mnoho nevěst je ale miluje, protože vypadají tak elegantně a perfektně se hodí právě na takovou příležitost. Pověry ale říkají, že perly připomínají slzy a nevěsta pak bude v manželství nešťastná.

Známe tradice spojené se svatebními koláčky a ten nejlepší recept

Smůla ze svatebních darů

Že i některé svatební dary mohou přinést určitou smůlu ví jen málokdo. Proto upozorněte svatebčany, aby vám rozhodně nedávali kapesníky, které přivolávají slzy, nože a nůžky, které ukazují na konec přátelství a zrcadlo, protože s jeho dárcem se pak novomanželé přestanou bavit.

Přenést přes práh

Přenášení nevěsty přes práh je také velmi důležité kvůli tradicím. Novomanželka má vstoupit do nového domu hlavním vchodem a překročit práh pravou nohou, ale samozřejmě nejlepší je, když ji ženich přes práh domova přenese.

Svatební noc. Tradice a její historie, jak ji určitě neznáte

Počasí na svatbě

Většina nevěst si přeje krásné počasí plné slunce, cvrlikající ptáky, všude plno květů a nádhernou atmosféru. Ale ani déšť nemusí být žádnou tragédií, pokud vám úplně nezničí účes a líčení.

Když během obřadu svítí slunce, znamená to, že novomanželům bude v jejich budoucím životě vládnout slunečná pohoda. Když ve svatební den prší, přináší to štěstí, tzv. prší štěstí. Takže ani pár kapek není nic, co by vás mělo o svatbě rozhodit. I když to možná není úplně to, co si přejete.

Kdo si naplánuje svatbu v zimě, měl by doufat, že mu na cestu k oltáři začne sněžit. Vločky totiž prý znamenají štěstí, radost a bohatství.

Mimo bouřky, která znamená smůlu a bezdětné manželství, vám vlastně nemůže přinést smůlu žádné počasí. V každém se dá najít něco dobrého.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jste pověrčiví? Co vám na svatbě přinese smůlu?