Menu
WeddingMag
Pro ženicha

Jaké jsou druhy oblekových košil a jak si vybrat tu pravou?

Redakce

Redakce

22. 6. 2021

Pokud si chcete pořídit novou oblekovou košili a nejste si jistí, jakou variantu vlastně zvolit, nejedná se o neřešitelný problém. S výběrem se vám totiž pokusíme pomoci na následujících řádcích.

Co jsou oblekové košile?

Oblekové košile jsou košile, které se nosí např. na společenské akce. Neměly by proto chybět v žádném pánském šatníku, přičemž chybu neuděláte, budete-li jich mít po ruce hned několik. Jistě, nejedná se o nejlevnější módu, ale můžete využít různé slevové kódy a navíc se takové košile neztratí, protože je budete moci využít při nejrůznějších příležitostech od návštěv divadla po svatby. Otázkou ovšem zůstává, jak vybrat tu pravou oblekovou košili. Níže se vám pokusíme dát odpověď.

Druhy oblekových košil

Předně si můžete pořídit formální společenské košile, které mají dlouhý rukáv a většinou bílou barvu, i když často bývají i světle modré. Nejedná se tedy o nic nápadného. Říká se totiž, že tyto košile by měly působit jako čisté plátno, na kterém teprve dalším oblečením (kravatou, oblekem) vytvoříte něco esteticky zajímavého. Formální společenská košile by každopádně měla mít úzký límeček. Můžete přitom sáhnout po bavlně, ale také po směsovém materiálu (textilie ze dvou nebo více rozdílných materiálů, např. kombinace bavlny a polyesteru), který se tolik nemačká.

Pokud nosíte na společenské akce smoking (večerní oblek, který má lesklý límec saka a lampasy na kalhotách), můžete se zaměřit na smokingové neboli frakové košile. Ty mají téměř výhradně bílou barvu a na místo běžných knoflíčků se k nim velmi hodí manžetové knoflíčky, které by měly perfektně sladěny s dalším oblečením. Proto jejich výběru věnujte dostatečnou pozornost. Někdy je doporučováno také plisé na hrudi (uměle vytvořené záhyby), ale není to nutností. Tyto oblekové košile navíc mohou mít i stojatý límeček neboli stojáček.

Třetí možností jsou tzv. business košile, které jsou vhodné především do zaměstnání. Opět můžete sáhnout po bílé nebo světle modré barvě, nicméně zvolit lze rovněž pastelové světlé barvy anebo decentní vzory (tenké proužky či kostky). Límeček můžete zvolit v podstatě jakýkoli, přičemž pokud při nošení necháte nějaký ten knoflík rozepnutý, nic se nestane, protože se tolik nemusíte držet formálností. K business košilím se nejvíce hodí kravata (tedy nikoli motýlek) a obléci si pod ně můžete světlý nátělník, který by ovšem v žádném případě neměl prosvítat.

Jak vybrat oblekovou košili?

Výše už máte několik indicií k tomu, jak vybrat oblekovou košili. Připravili jsme si pro vás nicméně ještě několik dalších tipů, které vám mohou při výběru tohoto oblečení do společnosti či zaměstnání pomoci.

  • V současné době můžete i u společenských akcí více experimentovat, protože tzv. dress code už není dodržován tak striktně, jak tomu bylo v dřívějších dobách.
  • Střih byste měli volit podle postavy. Regular fit košile jsou vhodné pro muže s nadváhou, pro ostatní se pak více hodí slim fit košile, které mají zúžený střih. Pokud se ovšem rádi cítíte volně, můžete sáhnout po regular fit i se štíhlou postavou.
  • Pokud absolvujete společenské akce s partnerkou, měli byste být co možná nejvíce sladěni. Nic tedy nezkazíte tím, že odstín košile bude odpovídat odstínu jejich šatů.
  • Oblekovou košili byste měli nosit zastrčenou v kalhotách. Na druhou stranu slim fit košili kratšího střihu můžete nosit i volně, aniž byste porušili etiketu.
  • Říká se, že je vhodné si košili před nákupem vždy vyzkoušet. V současné době už ovšem nepředstavuje větší problém, pořídíte-li si ji v některém z internetových obchodů. V takovém případě nicméně postupujte obezřetně.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jaké jsou druhy oblekových košil a jak si vybrat tu pravou?