Menu
WeddingMag
Po svatbě

Jak vybrat vhodnou hračku pro kojence, batole a předškoláka?

Hračky hrají v životě dětí významnou roli. Přispívají k rozvoji motoriky a slovní zásoby, motivují k pohybu a pomáhají s osvojením základních sociálních dovedností. Jak ale vybrat tu pravou hračku pro své dítě?

Hračka musí odpovídat věku a schopnostem dítěte

Hlavním kritériem při výběru hračky je věk dítěte. Zvlášť důležitá je přitom věková hranice 3 let. Jestliže výrobce uvádí, že hračka není vhodná pro dítě mladší tří let, s největší pravděpodobností obsahuje malé součástky, které by dítě mohlo spolknout nebo vdechnout.

Kromě toho ale existuje riziko, že příliš složitá hračka bude svou náročností dítě frustrovat nebo ho zcela odradí. Proto je podstatné, aby hračka odpovídala psychickým a fyzickým schopnostem dítěte.

TIP: Ideální hračku pro své dítě naleznete na Heurece. Prohlédněte siširokou nabídku dětských skládaček, stavebnic a společenských her, seřaďte si je podle oblíbenosti a nezapomeňte si přečíst uživatelské recenze.

Jak vybrat hračku pro nejmenší

V prvních měsících po narození se u dítěte teprve rozvíjejí základní smysly, jako je zrak, sluch a hmat. Z toho důvodu je důležité, aby mělo miminko co pozorovat, co poslouchat a co uchopovat. Mezi vhodné první hračky proto patří chrastítka a hrající kolotoče, které jednoduše zavěsíte nad postýlku nebo nad kolébku.

Jak vybrat hračku pro dítě ve věku 6–12 měsíců

Pár měsíců před dosažením prvního roku života už děti rozeznávají tvary, napodobují zvuky a rozvíjí se u nich jemná motorika. K hraní jim můžete pořídit první dřevěné kostky a učicí věž, měkké míčky nebo vkládačky. Jakmile pochopí příčinu a následek, budou milovat hračky, které po vynaložené aktivitě něco udělají – začnou hrát, svítit nebo se hýbat.

TIP: V tomto období je rovněž k nezaplacení kousátko. Nejen že vaše děťátko zabaví, ale také mu uleví od bolestí dásní, které doprovázejí růst zoubků.

Jak vybrat hračku pro batole

Mezi prvním a třetím rokem života se děti poprvé postaví na vlastní nohy a začínají mluvit. Pořiďte jim proto hračky, které je budou motivovat k pohybu, podpoří u nich rozvoj fantazie a obohatí jejich slovní zásobu. Může se jednat o různé míče, puzzle, kostky, vkládací hračky, knížky a později i odrážedlo.

Hitem poslední doby jsou houpací prkna a houpačky české značky Utukutu, které rozvíjejí pohybové schopnosti, stabilitu a fantazii. Vaše dítě se na nich může houpat a klouzat nebo si z nich udělat prolézačku, dráhu pro autíčka či schovku.

Jak vybrat hračku pro předškoláčka

Děti v předškolním věku mívají velmi bujnou fantazii, díky které si dokážou delší dobu hrát samy. Nejraději mají hry, při nichž se mohou stylizovat do role rodičů a starších sourozenců, proto je nadchne dřevěná kuchyňka, nářadí nebo domeček pro panenky. Kromě toho už velmi dobře chápou pravidla společenských her, z nichž mnohé rozvíjejí komunikační dovednosti, logické myšlení nebo třeba počítání.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Jak vybrat vhodnou hračku pro kojence, batole a předškoláka?