Menu
WeddingMag
Svatební šaty

Jak vybrat večerní šaty na svatbu pro nevěstu i hosty?

Svatba je společenskou událostí, měli byste proto věnovat patřičnou pozornost tomu, co budete mít na sobě. Ať se chystáte na svatbu jako host nebo tam budete zastávat důležitější roli, vždy byste měli při výběru společenských šatů myslet na pár pravidel.

Společenské šaty pro nevěstu

Možná vás to překvapí, ale výběrem svatebních šatů pro nevěstu starosti s garderobou nekončí. V Čechách je zvykem, že nevěsta po půlnoci vymění bílé svatební šaty za společenské šaty.

Večerní šaty by měly být v porovnání se svatebními šaty méně upnuté, vyrobené z lehčího a vzdušnějšího materiálu. Zkrátka by měly být pohodlné a umožňovat nevěstě se svobodně pohybovat. Jedním z důvodů je i to, že čištění svatebních šatů od skvrn, potu a jídla je velmi nákladné a obvykle bývá i složité. Je tedy vhodné si na večer pořídit méně nákladné šaty z odolnějšího materiálu, o které se nebudete tolik obávat.

Střih večerních šatů na svatbu

Vhodné jsou dlouhé i kratší šaty, konkrétní výběr je opravdu jen na vás. V případě, že jde o formálnější svatbu, vyhněte se i večer příliš krátkým a vyzývavým modelům. Pokud chcete i po půlnoci vypadat jako pravá dáma, pořiďte si dlouhé šaty, které zvýrazní vaše křivky a přednosti.

Krajkové večerní šaty

Krajka je symbolem ženskosti a jemnosti, budete v nich jistě vypadat krásně. Večerní šaty zdobené jemnou krajkovou dekorací jsou tedy rozhodně správnou volbou. Jen pozor na to, až je budete čistit nebo prát. Čištění krajky není vždy úplně jednoduché. Měli byste je tedy po akci poslat do čistírny, kde budou vědět, jak šaty vyprat.

Večerní šaty s květinovým vzorem

V současnosti jsou velmi oblíbené společenské šaty s květinovým potiskem nebo květinovými 3D aplikacemi. I ty jsou pak náročné na čištění a údržbu. Pokud je budete prát doma, obstarejte si sáček, do kterého je vložíte. Jinak by se mohla aplikace poničit.

Večerní šaty pro svatební hosty

Když se chystáte na svatbu jako host, počítáte s tím, že nebudete středem pozornosti. To ovšem neznamená, že byste neměli věnovat péči svému vzhledu.

Střih večerních šatů

Patříte-li k nevěstině či ženichově blízké rodině, můžete zvolit i výraznější, bohatě zdobené šaty à la princezna. Šaty by však neměly být tak výrazné, aby zastínily nevěstu.

Typ šatů byste měla přizpůsobit stylu svatby a místu konání svatebního obřadu. Na méně formální svatbu v zahradě se hodí jednoduché vzdušné šaty, na městskou svatbu v kostele spíše elegantní „koktejlky“. Pozor, v případě církevního obřadu si nezapomeňte zahalit ramena.

Když vám nevěsta neřekne, jak máte přijít na svatbu oblečená, je výběr večerních společenských šatů výlučně ve vaší režii. Šaty by však měly korespondovat s typem vaší postavy, měly by zvýrazňovat vaše přednosti a zakrývat případně nedostatky.

Při výběru šatů na svatbu však nezapomínejte ani na pohodlnost a praktičnost, abyste se v šatech mohla do sytosti vytancovat a naplno si vychutnat svatební zábavu.

Pánové mají situaci usnadněnou, když obléknou oblek, nic tím nezkazí. V obou případech je však potřeba po svatbě nechat oblek i šaty vyčistit. V opačném případě byste je mohli nenávratně zničit. Než se pustíte do praní, raději prohlédněte visačky a pokud si nejste jistí, měli byste šaty raději poslat do čistírny.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Jak vybrat večerní šaty na svatbu pro nevěstu i hosty?