Menu
WeddingMag
Inspirace na svatbu

Fascinátory jako alternativa závojů. Jak zvolit ten správný?

Fascinátory nejsou žádnou novinkou. Začínají ale být stále častěji k vidění i na účesech nevěst, které ho volí jako alternativu závoje. Dočtěte se s námi něco více o tomto dekoračním prvku do vlasů a zjistěte, jak na jeho správné nošení.

Kousek historie aneb Svůj název mají fascinátory oprávněně

Fascinátor je módní doplněk do vlasů, který je často k vidění na mnoha slavnostních událostech v Británii, ale nejen tam. Jde o malý dámský klobouček, vyrobený z vlny, slámy a doplněn ozdobnými pírky či dalšími dekoračními prvky, připevněný na (nejčastěji) natupírovaných vlasech. Jeho historie sahá až do 16. století. Ženy na dvoře anglického krále Jindřicha VIII. přidávaly svým účesům noblesu drahými šperky a peřím. Šlechta v 17. století v čele s Marií Antoinettou začala své obrovské paruky zdobit kromě peří a motýli, dokonce miniaturními loděmi, vycpanými zvířátky. Ne nadarmo se jim tedy říká právě fascinátory. Tento zvyk poté kopírovala celá evropská šlechta.

 

fascinátory

Zdroj: Shutterstock

Odhoďte závoj!

Mnoho nevěst po celém světě se rozhodlo odhodit tradiční závoj a měly odvahu k použití fascinátoru. Jedná se často o extravagantní krok, nicméně velice módní a elegantní, a pokud vyberete vhodný fascinátor, jde i o velice vkusný prvek. Buďte si toho vědoma a noste ho s elegancí a hrdostí. Zároveň se ale do něj nenuťte, pokud k vám tak nějak „nejde“ a necítíte se v něm komfortně. V Den D jde koneckonců o vás a vašeho partnera, abyste se oba cítili pohodlně a „ve své kůži“. Pokud se vám tedy fascinátor líbí na ostatních, ale na vás se vám až tolika nezdá a musíte se do něj nutit, zkuste zvážit ještě jiné alternativy. Vkusné kreativitě se meze nekladou.

Vžitá pravidla jeho nošení:

1. Správné usazení fascinátoru

Ujistěte se, že váš doplněk perfektně sedí a „padne“ vám i na pohled. S tím vám může pomoci přítomný kadeřník, či pokud máte trochu odvahy, i mnohé návody na internetu. Nesprávné umístění by mohlo znamenat podivené obličeje hostů a vy byste se necítila dobře.

2. Na velikosti záleží

Výběr fascinátoru se odvíjí také od typu vašeho účesu v Den D. Pokud volíte rozpuštěné uhlazené vlasy, sáhněte raději po menším, naopak větší použijte, pokud zamýšlíte hustý a vlnitý účes.

3. Vlasy natupírujte

Fascinátory a další ozdoby lépe drží na natupírovaných vlasech. Pokud se vám tupírování příčí, zvolte fascinátor na čelence.

4. Nemyjte si vlasy

V den konání akce si vlasy nemyjte, způsobily byste tak neoptimální přilnavost fascinátoru a jiných ozdobných sponek. Materiál kopíruje roční období. Fascinátory vyrobené ze slámy se hodí pro letní svatby, pro chladnější období se volí častěji plstěné.

5. Vhodně zvolené barvy

Nevěsty by měly volit takovou barvu fascinátoru, který jemně podtrhne barvu jejich šatů, doplňků, případně bude ladit s tematickou barvou události. Na událostech jako je svatba platí nepsané pravidlo, že fascinátor by neměl být v křiklavých, „těžkých“ či temných barvách – ovšem hitem jsou i netradiční svatby, kde tudíž pravděpodobně projde i takovýto výstřelek.  

 

fascinátory

Zdroj: Shutterstock

Pokud byste volila fascinátor na událost jinou, než je vaše svatba, myslete ještě na tyto pravidla:

1.Ujistěte se, že se to hodí

Zkráceně: Ne na všechny události je fascinátor vhodný. Pokud si nejste jistí, není žádná hanba, zeptat se organizátorů. Přeci jen nechcete vyčnívat v negativním smyslu slova.

2. Myslete na ostatní

Hlavně pokud jde o hromadné focení. Při zvolení velkých ozdob hlavy můžete sobecky zastínit ostatní zúčastněné, kteří vám za tento nezdvořilý čin pravděpodobně nepoděkují.

 

fascinátory

Zdroj: Shutterstock

3. Neobracejte pozornost k sobě

Ve smyslu, ať „nezastíníte“ volbou honosných doplňků hlavního aktéra události. Je to velice troufalé a nezdvořilé. Pokud událost není o vás, volte decentnější look, který nebude zbytečně obracet pozornost dalších hostů na vás. Například nevěstu či oslavence by toto gesto mohlo velice mrzet.

Nosíte fascinátory na speciální události? Troufly byste jím nahradit tradiční svatební závoj?

Ohodnoťte tento článek:
4,9
Právě čtete

Fascinátory jako alternativa závojů. Jak zvolit ten správný?