Menu
WeddingMag
Pro svatebčany

Chystáte se na letní svatbu jako host? Podívejte se, jaké oblečení zvolit

Dostali jste pozvánku na letní svatbu a nyní přemýšlíte, co si vezmete na sebe? Existuje pár základních pravidel, která by měl každý svatebčan dodržet. Široká nabídka společenského oblečení však současně  ponechává velký prostor vlastní fantazii. Podívejte se na tipy, jak se na svatbu obléct vhodně a zároveň pohodlně.

Obecná pravidla svatební etikety

Všichni se zřejmě shodneme na tom, že svatba je událost, jež vyžaduje společenské oblečení. Ať už tedy zvolíte šaty, nebo dáte přednost kalhotám, je nutné se řídit určitými pravidly.

Předně je potřeba vyvarovat se příliš extravagantních modelů. Oblečení vybírejte tak, abyste nezastínili nevěstu. Vyhněte se bílé a krémové, popřípadě jakékoliv jiné barvě, kterou nevěsta zvolila pro své svatební šaty. To platí jak pro ženy, tak pro muže.

První volbou většiny svatebčanek bývají společenské šaty. U šatů, popřípadě sukní je nejdůležitější délka, která by měla sahat minimálně po kolena. Střih pak závisí na preferencích dotyčné.

Sázkou na jistotu jsou klasické pouzdrové šaty v decentních barvách či s jemným vzorem, nic však nezkazíte ani áčkovou sukní a společenským topem. Pokud se v šatech necítíte, zvolte dlouhý společenský overal nebo kalhoty a sako. Jestliže se na nákup oblečení na svatbu teprve chystáte, měla by vás zajímat Orsay sleva, s kterou můžete nakoupit o poznání výhodněji.

S ohledem na vybraný outfit i vlastní pohodlí nazujte buď klasické lodičky, nebo balerínky. V létě lze zvolit také elegantní sandálky na vyšším podpatku. Při výběru doplňků pamatujte, že méně je více. Vždy mějte nanejvýš jeden výrazný prvek. Pokud například zvolíte extravagantní náušnice, už si neberte jiné nápadné šperky.

Pánové mají situaci o poznání jednodušší. Ve většině případů si vystačí s klasickým oblekem v černé, šedé či tmavě modré barvě, doplněném košilí s dlouhým rukávem a kravatou nebo motýlkem. Samozřejmostí je společenská obuv a vysoké ponožky tmavé barvy.

Vsaďte na pohodlí

Ve svatebním outfitu strávíte několik hodin, proto je třeba brát v potaz také vlastní pohodlí. Na letní svatbu se hodí vzdušné a lehké materiály, například hedvábí, šifon, len, bavlna nebo satén.

I v létě je však vhodné počítat s možností ochlazení, popřípadě s naplno puštěnou klimatizací. Pány v takové situaci zahřeje sako, dámy si mohou vzít například elegantní svetr, sako nebo šál.

Nic takového v šatníku nemáte? Žádný problém. Modivo slevový kód vám pomůže získat příjemnou slevu a dokoupit tak vše potřebné s rozumným rozpočtem.

Řiďte se přáním snoubenců

Nevěsta s ženichem mohou mít na oblečení svatebčanů speciální požadavky, o čemž případně informují ve svatební pozvánce. Populární je například ladit svatbu do jedné barvy nebo určitého tématu. Přání snoubenců je vždy třeba respektovat a své oblečení mu přizpůsobit. Pokud si výběrem nebudete jistí, neváhejte kontaktovat nevěstu a o vhodnosti svého oblečení se ujistit.

Na svatební pozvánce může být také jeden z následujících pojmů:

  • formal
  • semi-formal
  • cocktail
  • black tie
  • white tie

Formal označuje formální oblečení. Ženy si mohou vzít například pouzdrové šaty, košili a sukni nebo kalhotový kostým, u mužů se předpokládá klasický oblek, košile s dlouhým rukávem, kravata a polobotky.

Semi-formal styl je o něco uvolněnější. Namísto lodiček lze obout například elegantní páskové sandálky, muži mohou vyměnit oblek za chino kalhoty a košili. Na večer se hodí spíše tmavší barvy, přes den lze zvolit světlejší oděv.

Cocktail dress code se týká spíše večerních akcí. Jak napovídá sám název, ženy by měly zvolit koktejlové šaty, pánové klasický oblek tmavé barvy.

Black tie si žádá velkou večerní u žen a smoking u mužů. U obou pohlaví se očekává oděv v tmavých barvách.

White tie představuje dress code na velmi formální události, proto se s ním v souvislosti se svatbou setkáte spíše výjimečně. Pánové by měli zvolit frak s bílou košilí a motýlkem, ženy velkou večerní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chystáte se na letní svatbu jako host? Podívejte se, jaké oblečení zvolit