Menu
WeddingMag
Svatební obřad

5 tipů od profesionála, jak natočit perfektní svatební video!

Redakce

Redakce

17. 2. 2021

Někteří lidé si myslí, že točit svatební videa je nudné. Je to stále film o zamilovaném páru, který se bere. „Já to takhle ale nevnímám! Pokaždé jsou to jiní novomanželé s jiným osudem. Je vzrušující poznávat, kdo tito lidé jsou, jaký je jejich příběh a jak jej můžete zachytit,“ říká FrançoisLamoureux, profesionální tvůrce svatebních videí, který nám prozradil své fígle…

1. Vyzvídejte!

Je to vždy výzva vytvořit pro pár něco jedinečného. Proto je nejlepší se nejprve vzájemně poznat a mluvit s novomanželi ještě před svatbou. Ptejte se jich, jak se setkali, co spolu zažili, jaké filmy a jakou hudbu mají rádi… „Představa o tom, jaký mají filmový vkus, mi velmi pomůže při stříhání videa. Nejdříve točím video, a pak hledám vhodnou hudbu, proto vždy pozorně poslouchám i to, jaká muzika se hraje na svatbě,“ radí François Lamoureux.

2. Přijďte dříve a spřátelte se!

„Ve svatební den rád přicházím dříve a než vše vypukne, s párem si nejprve povídám,“ vypráví svatební kameraman. Mnoho párů je zpočátku plachých, ale pokud si najdete čas na rozhovor, pomůže to, aby se před kamerou cítili příjemněji. Někdy stačí říct pár vtipů, zasmát se, pobavit se… Díky tomu všemu na přítomnost kameramana snoubenci zapomenou a později během dne jej přestanou vnímat jako něco rušivého. A právě to je klíčem pro zachycení emocí!

3. Buďte diskrétní!

Když pracujete s co nejmenší výbavou, stáváte se méně nápadnými – a svatebčané se chovají přirozeněji. „Většinou natáčím pouze s fotoaparátem, případně s monitorem, na kterém můžu kontrolovat zaostření a expozici. Cítím se mnohem svobodnější v pohybu, dokonce i ve stísněném prostoru. Stabilizátor gimbal obvykle nepoužívám, protože mě zpomaluje – je těžký a páry může zastrašit,“ říká Lamoureux. „Rozměry systémuNikon Z jsou pro mě velkou výhodou: objektivy jsou totiž malé,“ dodává zkušený profesionál. A co tedy taška svatebního kameramana obsahuje? Dva fotoaparáty (protože nikdy nevíte, co se přihodí), dva objektivy, filtry, klec na fotoaparát a monitor. „Mám u sebe i dvě zařízení na nahrávání zvuku z prostředí a projevů. A pak náhradní paměťové karty a množství baterií – obvykle více než potřebuji, ale cítím se tak jistější,“ přiznává François. Důležité je i to, jak se oblečete. Natáčení svatby je náročné, protože je to vždy dlouhý den a vy se musíte cítit příjemně a pohodlně. Zároveň je vhodné se vyhnout křiklavým barvám, abyste nepoutali pozornost.

4. Zvolte správný objektiv i ohnisko!

„Pevná 35 mm je moje první volba, obvykle si přibalím i 85 mm pouze pro jistotu, ale téměř vždy snímky natočím s 35 mm,“ říká François Lamoureux. Při výměně objektivů na svatbě se může stát, že nějaký záběr zmeškáte. Pokud používáte pouze jeden objektiv, jste mnohem pohotovější a navíc nemusíte řešit další výbavu. „Preferuji pevné objektivy pro jejich kvalitu obrazu a vyšší světelnost. Clonu mohu otevřít až na f/1.8 a natáčet i v noci či v interiéru,“ vysvětluje tvůrce videí. Pokud si nejste jisti, jaký pevný objektiv použít, rozumným řešením je použít zoom 24–70 mm. Pak se vraťte ke svým záběrům a všímejte si, jaké ohnisko jste používali nejčastěji. To bude vaše hlavní pevné ohnisko.

5. Nezdržujte se nastavením!

François Lamoureux se snaží nepoužívat příliš mnoho různých nastavení, protože to podle jeho mínění odvádí pozornost od zachycení emoce daného momentu. Při scénách, při kterých má kameraman více času, například když natáčí prstýnky, lze zaostřovat manuálně. Jinak se vše děje rychle. „Rád natáčím dynamicky a spontánně reaguji na lidi kolem sebe. Na Nikonu Z 6II se mi líbí, že během natáčení videa je možné používat automatické zaostřování na oko. Je to vynikající funkce. Po celý den se mohu spolehnout na automatické zaostřování s rozšířeným zaostřovacím polem a zmíněným automatickým zaostřováním na oko,“ uvádí François. Skvělou „vychytávkou“ je pak uložení vlastních profilů nastavení do fotoaparátu, mezi kterými můžete jednoduše přepínat podle potřeby.

Bonusový tip: Tady najdete inspiraci!

Podívejte se na svatební video snímané na Nikon Z 7II od Françoise Lamoureuxe a nechte se inspirovat jeho záběry:

www.youtube.com/watch?v=09LmvN_G9GU

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 tipů od profesionála, jak natočit perfektní svatební video!